A népi építészet a magyar néprajz szerves része. Építési hagyományunk alapjait köszönhetjük neki, kimeríthetetlen forrás, amiből újra és újra táplálkozik hazai építészetünk. Legfontosabb sajátossága a paraszti létforma racionalitása, együtt létezés a természettel, a helyi anyagok, lehetőségek maximális kiaknázása.
Mi a helyzet a hazai barkácskultúrával? Az Építőművészeti Doktori Iskola következő nyitott alkalmán ennek a máig élő népi hagyománynak a sajátosságait vesszük számba. A témához három irányból közelítünk:
Karakterek: a dmb műterem hallgatókkal közösen ártéri nyaralók feldolgozásával foglalkozik. A kalákában épült spontán konstrukciók az építészeti grafikáknak köszönhetőn kortárs épületek képét mutatják
Közösségi építés: Rigó Bálint és Dormán Miklós a biatorbágyi Katalin-hegyen önkéntesek bevonásával, közösségi összefogással megvalósult közösségi építéssel létrejött kápolna építési folyamatába enged betekintést.
Formák: Az AU Workshop a művészet és építészet kapcsolatát kutatja az East of eden galériában rendezett „Formák egy testvér házából” című kiállításuk bemutatásával. Ezen a kiállításon az építés folyamataiból „leszakadt” hibás, vagy maradék rétegelt lemez formák spontán esztétikai minőségét tárják elénk.
Az előadásokhoz kapcsolódó kerekasztal beszélgetés meghívott vendégei:
Babos Zsili Bertalan képzőművész, leginkább a romkocsmák belső festéseiről ismertté vált művész
Dévényi Tamás Ybl Miklós díjas építészmérnök
Kecskés Tibor belsőépítész, formatervező, doktori munkáját a spontán építészet témájában készítette
Moderátor: Wesselényi-Garay Andor építészmérnök, publicista
Az esemény nyilvános, a részvétel ingyenes és regisztrációhoz nem kötött.
Dátum: 2025. március 26. 16:00
Helyszín: Turbina Bisztró (Budapest, Vajdahunyad u. 4, 1082)
A kerekasztal beszélgetés várható befejezése: 19:30. A helyszíni adottságok lehetővé teszik, az étel-ital fogyasztást. Biztatunk mindenkit, hogy akár a rendezvény előtt, akár az azt követő kötetlen beszélgetés közben használja ki a helyszín kínálta lehetőségeket