Aktuális

MMA Művészeti Ösztöndíjprogram 2024-2027

Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram 2024-2027. évi pályázatán sikeresen szerepelt Vannay Miklós DLA az Építőművészeti Doktori Iskola témavezetője és Beke András doktorjelölt. Gratulálunk nekik és valamennyi díjazottnak!

Vannay Miklós DLA az ÉDI témavezetője, a Középülettervezési Tanszék adjunktusa. Építészmérnöki diplomát a BME Középülettervezési Tanszékén szerzett 2002-ben, doktori fokozatot a BME Építőművészi Doktori Iskolájában kapott 2012-ben. 2007-től a Középülettervezési Tanszék főállású oktatója. Szűkebb érdeklődési köre a kortárs művészetek és az építészet viszonya. Célja az építészeti koncepciót meghatározó fenomenologikus élmények feltárása.  2007-ben megnyerte a Clark Hotel tervezésére kiírt nemzetközi tervpályázatot, egy ablakok nélküli házzal, melynek a privát terei zártan befele fordulva pusztán kamera obszkura által a falakra festett élő freskókon keresztül teremtettek kapcsolatot a külvilággal, míg a ház közösségi terei hatalmas megnyitásokkal fordultak a budapesti látkép irányába. A hotel sok vitát kavaró tervével még abban az évben finalistájaként bekerült az Építészeti Médiadíj döntőjébe. 2007 és 2011 között  további fenomenológiai alapú koncepcióra épített országos és nemzetközi tervpályázatokon vett részt, melyek közül 6 pályázaton dijazottként szerepelt. 2009-ben tervezte a Futó utcai Corner Irodaházat, mely azonban csak 2016 -ban valósult meg. Az épület Budapesti Nívódíj elismerést kapott.  2012-ben megvédióte DLA disszertációját, mely Herzog de Meuron építésziroda munkáit és az azokra ható képzőművészek viszonyát vizsgálta. 2022 óta foglalkozik a Magyar történelmi épületek téri hagyatékával. 2023-ban a „Bringára váltva” című kiállítás installációját beválogatták a MÉD-be Épített Környezeti Alkotás kategóriában. 2011 óta a Vannay Architecture Kft. építésziroda tulajdonosa.

 

Beke András építész, az ÉDI doktorjelöltje. Építészmérnöki diplomát a BME Középülettervezési Tanszékén szerzett 2010-ben, azóta a tanszék rendszeresen meghívott külső oktatója. Cákra tervezett „Faműhely” című diplomamunkájára Hauszmann-díjat és Pro Progressio díjat kapott. Részvételét a doktori képzésben 2018-ban abszolutóriummal zárta. Doktori értekezésének megvédését, melynek témája a magyarországi kilátók, ebben az évben tervezi.  Tervezői gyakorlatot diplomája megszerzését követően a PLANT-Atelier Péter Kis műtermében szerzett, ahol 2015-ig dolgozott. A MÉSZ Mesteriskola XXII. ciklusát végezte. A pálma alkotóközösség és az RJZS Architects alapító tagja. Aktív tervező, munkáit rendszeresen publikálja. Egyik legismertebb alkotása a Zebegényben megépült 12 lábon álló ház.

 

Az ösztöndíj pályázatról

A Magyar Művészeti Akadémia  minden évben művészeti és művészet­elméleti alkotómunkát támogató ösztöndíjpályázatot hirdet építőművészet, a film- és fotóművészet, az ipar- és tervezőművészet, az irodalom, a képzőművészet, a művészetelmélet, a népművészet, a színházművészet és a zeneművészet területén kiemelkedő teljesítményt felmutató fiatal alkotók számára.  Évente száz kedvezményezett három évre szóló művészeti ösztöndíjban részesül.  Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram célja a magas színvonalú alkotó- és előadóművészeti, valamint művészetelméleti tevékenység támogatása, anyagi feltételeinek megteremtése. Az idei pályázat támogatási időszaka 2024. szeptember 1-jén indul és 2027. augusztus 31-én végződik.
Minden olyan, magyarországi adóazonosító jellel rendelkező természetes személy pályázhat, aki a támogatási időszak kezdetéig már betöltötte a 18., de még nem töltötte be az 50. életévét. A nyertes művészek az ösztöndíj mellett folyamatos mentorálást, valamint publikálási és bemutatkozási lehetőséget kapnak, továbbá rendszeres szakmai találkozón vesznek részt az MMA MMKI központjaként működő Hild-villában, amelyen beszámolhatnak az addig elért eredményeikről, emellett tovább bővíthetik szakmai kapcsolatrendszerüket.

 

forrás: https://osztondij.mma-mmki.hu/