Kiss Dániel: A tervezés téri, tematikus és intézményi kontextusa
Oktatás és kutatás a zürichi ETH-n

A tervezésoktatásban már évtizedekkel ezelőtt végbe ment a paradigmaváltás, melynek eredményeképpen a tervezési feladatokat egyre inkább valós fejlesztési vagy kutatási projektekbe ágyazva szervezik az oktatási intézmények. Ezáltal az oktatás tere kibővül, a stúdiók mellett a városi tér, a kutatás témái és a partner intézmények is a tervezési folyamat közvetlen kontextusává válnak. Az előadás ezeket az összefüggéseket mutatja be egy, az ETH Zürich Urbanisztikai Intézetében éppen folyó kutatási projekt, és az abba ágyazott várostervezési kurzus példáján keresztül.

Kiss Dániel (kiss@arch.ethz.ch) építész, várostervező, az ETH Zürich Urbanisztikai Intézetének szenior kutatója és oktatója. Tanulmányait a BME Építész Karán (M.A. 2003) és a Harvard Egyetemen (M.Arch. 2006) végezte, 2006-2008 között pedig Herzog & de Meuron bázeli irodájában dolgozott projektvezető építészként. Jelenleg PhD disszertációját írja az ETH-n, Budapest rendszerváltás utáni városfejlődését vizsgálva, továbbá az „Urban Breading Grounds” kutatási platformot vezeti. Kutatási tevékenysége mellett tervezéselméleti tárgyak és tervezési stúdiók rendszeres oktatója.